Nahoru

Partnerské obce

Podporují nás

Jak to vše u nás na Adámkové vile je, a jak vše začalo…

Raškovice 28, 739 04 Pražmo, okres Frýdek-Místek

Domov se zvláštním režimem, Adámkova vila RaškoviceDne 5. 10. 2017 se nám podařilo zaregistrovat pod Krajským úřadem Moravskoslezského kraje službu „Domov se zvláštním režimem." Tento krok byl provázen náročnou celkovou vnitřní rekonstrukcí budovy, která musela splňovat kritéria ze strany hasičů, hygieny a Krajského úřadu.
 

Adámkova vila
Vážení občané,
Vítám Vás na stránkách našeho zařízení Adámkova vila, Domov se zvláštním režimem, z. ú., který se nachází v obci Raškovice. Náš domov byl otevřen v roce 2017. Vznikl po rekonstrukci, kdy původně v naší budově byl hotel a restaurace, která se přeměnila ve službu, která je pro naše zájemce daleko více potřebná. 
 
Při poskytování péče vycházíme ze zákona č.108/2006 Sb. o sociálních službách, ,ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou MPSV ČR č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Domov poskytuje svým klientům ubytování, stravování a celodenní péči. 
 
Přednostně jsou přijímáni zájemci z obcí Raškovice, Morávka, Pražmo, Krásná, Nošovice, Dobratice, Vyšní Lhoty  a obcí SOPM povodí Morávky. V případě volné kapacity, přijímáme také žadatelé z jiných obcí a měst Moravskoslezského kraje. Celý rok 2020, jsme řešili a projednávali vstup do Krajské sítě dotací a spolupráci s danými obcemi, v prosinci nám byla krajská síť schválena a vstup do nového roku 2021 již byla zahájena. Pracujeme na tom, aby náš domov byl příjemným domovem pro vaše blízké.

Náš týmDomov pro seniory v Raškovicích v Adámkově vile se rozrůstá a pomáhá lidem, kteří již nemohou své stáří důstojně prožít ve svých domovech. V Domově se o ně starají naše zdravotní sestřičky, pracovníci přímé péče a ostatní zaměstnanci, kteří jsou pro tuto službu nezbytně potřební. Touto cestou bych chtěla celému personálu poděkovat za jejich nelehkou práci.
PokojeV roce 2018 jsme začali pracovat na projektové dokumentaci pro rozšíření kapacity z 24 klientů na 37 klientů. Z bývalé restaurace a kavárny jsme vybudovali lůžkovou část, kterou jsme zdárně zkolaudovali v březnu 2019. Tím jsme mohli pomoci dalším lidem, kteří tuto službu potřebují. Kapacita našeho domova je 37 lůžek, přičemž jednolůžkových pokojů najdete 5 a dvojlůžkových 16. Naše zařízení je bezbariérové s rozlehlou zahradou.
 
Společenská místnostV červenci 2019 jsme nechali postavit venkovní stan, který slouží jako jídelna a společenská místnost pro naše klienty a rodinné příslušníky. V následujících letech plánujeme přístavbu, která tento stan nahradí.

Na jaře 2020 jsme si nechali udělat krásné a velké posezení, díky kterému můžeme být všichni venku a máme dost místa. Díky rodinám a občanům přilehlých obcí se nám podařilo udělat krásnou skalku, na které se můžeme stále radovat z kvetoucích rostlin.

Přes projekt Ježíškova vnoučata nám byly darovány mobilní květináče, ve kterých jsme si společnými silami vypěstovali vlastní zeleninu. Teď na podzim jsme si do nich vysadili vřesy.

V budově jsme udělali kulturní místnost, protože ve stanu už začalo být chladno. Zde můžeme trávit volný čas, máme tady dataprojektor, velkou televizi, spoustu společenských her a trávíme zde čas na volnočasové aktivity a každodenní odpolední posezení u kávy.

Babičkám a dědečkům jsme pořídili kočičky, aby se mohli potěšit nějakými zvířátky, na které byli ze svých domovů zvyklí.

V zimním období se opět těšíme na Mikuláše s čertem a na posezení u vánočního stromečku, kde si rozdáváme vánoční dárky, které zajistí rodiny klientů nebo projekt Ježíškova vnoučata.
Tímto jsem se chtěla s vámi podělit o to, co se v Adámkově vile vlastně odehrává….

Děkuji Vám za Vaši pozornost, pokud Vám připadají naše informace nedostačující, přijďte nás navštívit.

S úctou
Lenka Janečková
Ředitelka domova